TRT Türkü Canlı Dinle

TRT Türkü, 98.6 frekansıdan Ankara stüdyolarından yayınlarını gerçekleştiren TRT bünyesindeki bir devlet radyo istasyonudur. Adından da anlaşılacağı üzere yayınlarını sadece türkü üzerine gerçekleştiren radyo, bu topraklardaki tü türküleri dinleyiciyle buluşturur. 

Türkü denildiğinde akla, kavuşulamayan sevdalar, açığa çıkmaya vakit bulamamış duygular ya da duygularını daha özel ve güzel yapmanın bir yolu olarak seçilmiş kelimeler gelir. Çok eskiye dayanmamakla birlikte türkü kültürü medeniyetimizin adeta vazgeçilmez öğelerinden birisi, zincirin bir halkası gibidir. Çünkü çoğu türkü yaşanmışlıkları, özlemi, hasreti, sevinci, kavuşmayı, kavuşamamayı, yani insana dair ne kadar duygu varsa hepsini barındırır. Tüm bunların açığa çıkması bazen ayları, bazen yılları almaktadır. Çünkü bazı türküler anomim olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı türküler de tek kişinin elinden çıkar. Kimi eserde sözleri başkasına ait, müziği bir başkasına aittir. Yine de sonuç olarak hepsi kültürel miraslarımız arasındadır. 

Günümüzün yoğun iş hayatı, temposu ve kalabalık yaşam yerleri, bizleri eskiye dair olanlardan iyi-kötü ayırt etmeden koparmaktadır. TRT Türkü kaybolmaya yüz tutmuş eserleri günyüzüne çıkarır. İnsaların aslında nasıl bir yerden geldiklerini daha iyi görmelerini sağlar. TRT Türkü programlarında oldukça çeşitlilik göstermektedir. Türkü aşığı birçok kişi için sevilen, beğenilen türküleri usta kişilerin sazından ve sözünden duymak oldukça mutlu eder. Program içeriklerinde günün belirli saatlerinde yöresel türküleri bölge bölge sunmaktadır. Eksiksiz bir şekilde her yöreden türküler böylelikle tekrar tekrar hayat bulur bu frekanslardan. Ünlü solistlerin eski kayıtlarını da, maziye özlem, ustaya saygı olarak ilk ses kaydıyla duymanız mümkündür. Bunu vermiş olduğu heyecan ise bambaşkadır. Çünkü o duyguları en iyi ifade eden, yaşayan kişi ve yakınında bulunanlardır. 

Günümüzde çoğu sanatçı, pop müzik dalında eserler verir. Bu ve benzeri daldaki eserlerin birçoğu teknolojinin elinde yoğrulup ortaya çıkar. Yani bir sanatçının çıplak sesinden eser dinlemek aslında o kadar da kolay değildir. Fakat türkü dalında bu durum değişiklik gösterir. Çünkü türkü üstadları çoğu zaman böyle şeyleri aramazlar. Sade ve bir o kadar da güzel ve özel olan seslerini çıplak bir şekilde ortaya koylarlar. Dinleyenlerim bam teline dokunmanın en kısa yolu aslında budur. Türkünün içerisinde bulunmak, o anı yaşamış gibi olmak, işte tüm bunlar bu sayede oldukça kolaylaşır. Türkü deryası türk insanının kalplerinde oldukça güzel bir yer edinmiştir. Kimi zaman güldüren, kimi zaman düşündüren ama çoğu zaman hasretinizi, özleminizi siz konuşmadan kulaklarınızdan kalbinize tekrar hissettiren bir radyodur TRT Türkü. Neslimizin eskiden ne kadar zor yaşam koşullarında ne kadar saf ve temiz sevgiler yaşadıklarını, bu sevginin günümüzde yok denecek kadar azaldığını bizlere manidar bir şekilde gösterir. Fakat diğer taraftan bu sevgilerin hala var olabileceğini de yaşayarak görebiliyoruz. İşte bu güzel duyguları bize bizzat yaşamamış olsak bile aşılayan radyo, ticari amaç gütmeden, dinleyicisiyle karşılıklı sohbet ederek mutluluğu arayışımıza ortak olur. Hep daha güzelini, saf ve temiz olanını aradığımız vakit gitmemiz gereken tek adres burasıdır türkü olarak. Bazen çalışırken, bazen arkadaş ortamında, bazen de yalnız başımıza oturup düşünürken arka plandan, TRT Türkü frekanslarından gelen bu güzel türküler, bir bakıma dinleyicinin yoldaşı, haldaşı olur. 

Her ne kadar Ankara merkezli yayın yapıyor da olsa TRT Türkü, edindiği ilkeler gereği Türkiye'nin her yerine ulaşmıştır. Yani tarlanızda çalışırken dinleyebilir, dağlarda gezerken dinleyebilir, otobüsle seyahat ederken dinleyebilir, bir sokakta yürürken yine aynı kalitede dinleyebilirsiniz. Anadolu'nun karış karış topraklarından doğan türküler kulaklarımıza bu frekanslarından gelerek tekrar tekrar canlanır. Dinleyicisine, müzikseverlere aynı duyguları saygıyla birlikte yaşatır. Teknolojinin bir faydası da burda karşımıza çıkar. Çünkü sadece radyo frekansından değil, internet üzerinden de aynı frekanstan yankılanan sesi canlı bir şekilde duyabilirsiniz. Bunun için internet bağlantısı elde ettiğiniz her yerden, TRT radyolarına ulaşabilir, www.radyodinlen.com adresimizi de bu radyoya ulaşmak adına bir seçenek olarak kullanabilirsiniz. TÜrkülerin dünyasında ve deryasında, bağlamanın, kemençenin ve daha birçok entrümanla birlikte o güzel sözleri yüreğinizde hissederek o duyguları sonuna kadar yaşayarak dinleyebilirsiniz. 

 

İLLERE GÖRE RADYOLAR