TRT Nağme Canlı Dinle

TRT Nağme, 101.6 radyo frekansıyla, Ankara stüdyolarından yayınlarına başlamış bir devlet radyo istasyonudur. Yayın yapmaya başladığı tarihten bu yana oldukça çok bireye ulaşmış, onları türk sanat müziğine tabiri caizse doyurmuştur. 

Bünyesinde barındırmış olduğu programlarda, türk sanat müziği üzerine söyleşiler, türk sanat müziğinin usta yazarları, yılların birikimiyle eser ortaya koyan üstadları ve o eserlere besteleriyle ayrı bir can vererek bireylere sunan sanatçılarıyla yapılan söyleşiler, bilgi paylaşımları, başlarından geçen güzel anılar ve türk sanat müziğine dair ne varsa yer alır. Taş plaklarda yer alan eserlerin olduğu gibi TRT Nağme frekanslarından duymanız aslına bakılırsa şaşılacak birşey değildir. Fakat dinleyiciyi ve müziksever her bireyi kendine hayran bırakacak şekilde karşısına çıkar. Arşivlerde yer alan eserleri, taş plaklardan çıkan kendi ve çıplak sesleriyle, bu eserlerin yeni yetişmiş sanatçıların farklı ses tonlarıyla istediğiniz kadar, 7 gün 24 saat dinleyebilirsiniz. Türk sanat müziği aşığı olan herkesin bu frekanslarda yankılanan eserlere kulak vermesi, bu bireylerin hayatlarına ayrı bir zevk katmaktadır.

Hiçbir radyonun sahip olmadığı kadar esere sahiplik yapan TRT Nağme, aslında kimseyle yarışmamaktadır. Yapmış oldukları programlara, büyük bir özveri, içtenlik ve samimiyetle yaklaştıkları için ortaya oldukça kaliteli ve beğenilir yapılar ortaya çıkar. Türk insanının, sanat müziğine verdiği önem ve hassasiyeti son nakışına kadar özenli ve dikkatli bir şekilde işleyerek farkında olmadan istenilen durumu oldukça kolay bir şekilde ortaya koyarlar. Sunucularının sahip olduğu bilgi ve deneyimler, türkçeyi ve dil bilgisi kurallarını büyük bir titizlikle uygulayarak kulak tırmalayıcı sunumdan uzak bir şekilde oldukça naif ve güzel bir sunumla dinleyicilerin, müzikseverlerin beğenisini ve ilgisini son derece üstlerinde toplamışlardır.

Tüm bunları elde edebilmek, bu güzel güftelere, besteleriyle birlikte kavuşabilmek için Ankara ve çevresinde yaşamanıza aslında hiç gerek yoktur. İnternet üzerinden de, www.radyodinlen.com web adresimizi TRT Nağme stüdyolarında canlı bir şekilde oluşturulup frekanslara verilen bu diyalogları, iletişimi ve güzide eserleri kolaylıkla dinleyebilir, Zeki Müren gibi sanat güneşi ustaları ilk ve çıplak sesleriyle dinlemenin verdiği huzuru sonuna kadar yaşayabilirsiniz. 

 

 

İLLERE GÖRE RADYOLAR