Trt FM Canlı Dinle

TRT Fm, 88.2 frekansından Ankara merkezli olmak üzere Tüm Türkiye'de yerel radyo frekanslarıyla da ulaşılabilecek olarak yayın hayatına başlamış Devlet kadrosuyla birlikte oldukça kuvvetli bir Devlet radyo istasyonudur. TRT Fm bir radyo istasyonu olmaktan ziyade Türkiye için radyolardan yükselen bir ses, arkadaş, dost, sevgili, öğretmen ve daha birçok şekilde karşılanmıştır. Çünkü TRT Fm, Türkiye'nin en köklü ve deneyimli radyosudur. Program çeşidi o kadar fazladır ki, görüntülü yayın dışından hemen her çeşit programa sahiptir. Amaçları büyük ve özel, bağlı bulunduğu ilkeler Türk kültür ve halk yapısına uygun olduğu için TRT FM'i sevmeyen bir kimse göremezsiniz.

Yayın yapmaya tarihten bu yana oldukça çeşitli ve güzel programlara imza atmış, gelişen ve değişen çağa ayak uydurup, yaptığı değişimleri köklü olarak yapmaktadır. TÜrkiye'ye dair ne varsa bu radyodan bulmak en kolay yoldur. Her müzik çeşidinden bütün eserleri bünyesinde barındırır. Diğer yandan ağırlık verdiği müzik türleri Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği gibi Türkiye için oldukça değerli ve kıymetli eserlerden oluşmaktadır. Bu eserleri yayınlarken kuru bir sunum, gelişigüzel esere geçiş gibi bayağı şekilleri TRT Fm radyolarında asla bulamazsınız. Eser kulaklarınıza gelmeden önce sunumu o kadar güzel yapılır ki, müzik eserinden önce sunumuna hayran olursunuz. Eğer anonim bir türkü sunulacak ise ortaya nasıl çıktığı, kimlerin bu türküye oluşturmak için emek harcadığı, türkünün asıl kahramanları ve günümüze kadar nasıl bir gelişim gösterdiği tüm ayrıntılarıyla ortaya konulur. Müziğin kimden alındığı, bestesinin yapımında kimlerin emeği olduğu gibi birçok ayıntıyı hayret verici şekilde duyarsınız. Yapılan bu açıklamalar o kadar hoşunuza gider ki, normalde sevdiğiniz türküyü birkaç kat daha severek ve isteyerek dinlemeye başlarsınız. Çünkü bu türküleri sunumlarıyla birlikte dinleyen bireyler mutlaka kendilerinden bir parçayı bu eserlerde bulabilirler. Sanat eserlerini sunmakla kalmayan usta sunucuları, eser kulaklarınıza gelmeden ilk birkaç mısrasını sizlere şiir gibi pürüzsüz bir türkçeyle okuyarak ne kadar saygıdeğer olduklarını herkese hissettirirler. 

Gün içerisine sığdırmış oldukları o kadar program vardır ki, insan bir günün 24 saatten fazla olmasını ve oturup tüm o saatlerde TRT Fm dinlemeyi ister. İlkokul kitaplarından üniversite kitaplarına kadar konu olmuş tükr destanları hikayeleri ve kulaktan kulağa günümüze kadar gelmiş yazısız kültürü bile bu frekanslardan dinleyebilirsiniz. Yöresel hikayeler bu frekanslarda can bulur. Gün gelir Mustafa Bey destanı, kimi zaman Nasreddin hocayı, Yunus Emre'yi, Mustafa Kemal'i ve diğer değerli TÜrk büyüklerinin hayatlatını başlarından geçmiş ders alınacak nitelikteki programları bulabilirsiniz. İşte aklımıza gelen ve gelmeyen bunca çeşidi TRT Fm, yılların biriktirmiş olduğu bilgi ve deneyimle, ustalıkla ve hoş, güzel bir sunumla kulaklarınızdan kalbinize kadar sunmaktadır. Eski eserler fakar gönüllerden asla eskimeyen eserler, yeni olduğu halde gönüllere taht kuran şarkılar ve daha niceleri.. Sunum yaparken dinleyiciye duydukları sayıgıyı sonuna kadar hissetiren usta sunucular. TÜm bunları büyük bir özveriyle karşımıza çıkaran güçlü, bilgili ve deneyimli kadrosu, TRT FM'in birer parçalarıdır. TRT FM'i oluşturan bir bütün olarak algılamamızı sağlayan tüm çalışanları bizlere radyomuzdan gelen güzel bir ses olarak döner. 

Sadece bunlarla kalmayan program çeşitliliği bireyleri gündemden koparmayan, günümüzün hassas konusuna değinen programlara da yer verir TRT FM. Hangi konu üzerinde bir konuşma yapılacaksa, o konuda söz hakkı olan bilgi birikimini bu yönde yapmış kişileri stüdyolarına konuk ederler. O programları dinlerken sanki o konuk ve konuklar TRT FM stüdyolarına değil de sizin evinize misafir gelmiş gibi kendinizi heyecanlı hissedersiniz. Çünkü sunucu ile girdikleri konuşmada sizlerin de orda olduğunuzu asla unutmayacak şekilde yerine getirirler bu konuşmayı. Çoğu zaman bilgi içerikli olan bu konuşmalar ilerlerken aklınıza takılan soruları, sormak isteyeceğiniz yerleri sanki önceden düşünmüşler gibi siz kendi kendinize sorarken cevabını karşınızda bulabilirsiniz. Bu da sizlerin yalnız olmadığınızı, aslında bir radyodan çok daha ötede olduğunu rahatlıkla görmenizi sağlar bu radyo. Eserleri ilk ağızdan veren programları da mevcuttur TRT FM'in. Aşık Veysel'in eserlerini o zamanın kayıtlarıyla duyarsınız. Bu da sizlere zamanda yolculuk yapma imkanı sunar. Ya da günümüzde hala yaşayan usta sanatçıları stüdyolarına konuk ederek ilk ağızdan eserleri duymanızı sağlar. Canlı olarak ve yazarken, okurken neler hissetiğinin farkına varacağınız şekilde adeta türküyü sizlere yaşatarak.. 

Dinleyicisine verdiği önem kadar çalışanlarına da değer verir TRT Fm. Çalışanları her ne kadar emekli olup bünyelerinden ayrılsa da özel günlerinde de onları da unutmaz. Türkiye Cumhuriyeti için önemli olan özel günler ve dini günlerde de özel programlarla karşınıza çıkar TRT Fm. Türk insanının ne istediğini bizzat kendilerinden bildikleri için bunlara yönelik olarak yapar programlarını. Haber programları en doğru ve hızlı şekilde karşınıza çıkar. Böylelikle gündemden de uzakta bırakmaz dinleyicisini. Hava durum bültenleriyse bireylerin dışarıya çıkmadan evvel nasıl giyinmesi gerektikleri, nasıl önlem almaları gerektiği gibi bilgileri içererek dopdolu bir şekilde gerçekleşir. 

Günümüz gelişen teknoloji ve çağın oldukça hızlı ilerlemesiyle radyolar az da olsa nostaljik bir değer kazanmıştır. Fakat insanların hem radyo frekansıyla, hem de internet üzerinden oldukça kolay ulaşılır olması ünvanı hala TRT radyolarındadır. Çünkü Trt stüdyoları için ulaşılabilir olmak, verdikleri hizmetin en önemli ayaklarından birisidir. İnternet üzerinden de, www.radyodinlen.com adresimizi TRT FM frekanslarına ulaşmak için bir alternatif olarak düşünebilir ve kullanabilirsiniz. Türkiye'nin her yerinden sizlere seslenen Trt stüdyoları dinleyicisini sevmekten, onlara en kaliteli hizmeti vermekten asla vazgeçmeyecek, bu yolda asla ödün vermeden kimi zaman işyerinize, kimi zaman çalıştığınız tarlaya, gezdiğiniz yaylalara, oturduğunuz evinize, kısacası siz nerdeyseniz orada olmaya, misafiriniz olmaya devam edecektir.   

 

 


 

 

 

 

 

 

 

İLLERE GÖRE RADYOLAR